Berries

Lasītāju klubiņa tikšanās Baložu bibliotēkā.

10.04.2018 | Dainuvīte Markelova
First_page_kpmvt_wxfyvg_400x600_2mrpezpf_1_

Šajā “Lasītāju klubiņa” tikšanās reizē apspriedām Oļega Dormana dokumentālo grāmatu”Parindenis” par Liliannu Lunginu.

 Lilianna Lungina (1920–1998) ir slavena ebreju izcelsmes krievu tulkotāja, kas bērnību pavadīja Vācijā, Palestīnā un Francijā un trīsdesmito gadu sākumā atgriezās uz dzīvi PSRS. Pateicoties viņai, krievu lasītāji iepazinuši Lindgrēnes, Hamsuna, Strindberga, Bella, Simenona un citu pasaulslavenu rakstnieku meistardarbus.
Šīs apbrīnojamās sievietes stāstījumā kā aizraujošā romānā apvienojas dramatiska laikmeta hronika un dziļi personiskas atzīšanās. Marina Cvetajeva, Aleksandrs Tvardovskis, Aleksandrs Solžeņicins, Jevgeņijs Jevtušenko, Josifs Brodskis – tie ir tikai daži slavenākie viņas stāsta varoņi, tuvi un tāli ceļabiedri viņas dzīves gājumā, kuru viņa piekrita pastāstīt kameras priekšā Oļega Dormana dokumentālajā filmā. Četrus vakarus miljoniem televīzijas skatītāju, elpu aizturējuši, aizrautīgi vēroja šo runāto romānu, kas parādīšanos uz ekrāniem gaidīja 11 gadus un pēcāk tika izdota arī drukātā formātā. Tagad ar vienreizējo laikmeta liecību spilgtas personības stāstījumā varam iepazīties arī latviešu valodā.

L.Lungina vairākkārt uzsver, ka būtu svarīgi neaizmirst šo pieredzi, ko sniedzis divdesmitais gadsimts, un, lai arī iztēloties to grūti, jaunajai paaudzei būtu jāzina šī vēstures lappuse - gan viss briesmīgais, kas noticis, gan arī labais, kas eksistēja paralēli. Lunginas vēstījuma ideja būs patiesa jebkurā laikmetā:

"Ja pieņem, ka mākslas darbam, grāmatai, filmai ir vajadzīgs kaut kāds message, kaut kāds vēstījums citiem cilvēkiem - un arī katrai tādai liecībai droši vien ir jābūt savam vēstījumam-, tad savu mesidžu es vēlos formulēt uzreiz. Man visvairāk gribētos pateikt, ka vajag cerēt un ticēt, ka pat ļoti nelāgas situācijas var pēkšņi krasi mainīties un novest pie kaut kā laba."
Lasītājiem izvērsās plaša domu apmaiņa par grāmatu un tā laika realizēto sistēmu, dalījās atmiņās par piedzīvoto laikmetu, spēju pielāgoties, lai izdzīvotu un nepazustu.

Nākamā “Lasītāju klubiņa” tikšanās otrdien, 8. maijā plkst. 11. 00., apspriedīsim Lindas Mūrnieces grāmatu “Gandrīz dienasgrāmata”.

Informējam, ka 17. maijā plkst. 18.00 Baložu bibliotēkā viesosies grāmatas autore Linda Mūrniece!

Aicinām visus interesentus!

Komentāri