Berries

Kā sagaidīsim Andrejdienu?

21.11.2019 | Gunta Saule
First_page_andreji-

2019.gada 30.novembrī Katlakalna Tautas namā Projekta Gadskārtu un mūža godu tradīciju skola ietvaros notiks tradīciju sarīkojums KĀ SAGAIDĪSIM ANDREJDIENU. Plkst. 16.00 Tradicionālo deju meistardarbnīca Jurjānu Andreja pierakstītās dejas un rotaļas, ko vadīs tradicionālās dejas meistare Dace Circene un etnokompānija ZEIDI. Ap sešiem vakarā būs atsevišķi meitu un sievu, un puišu un vīru rituāli kopā ar Guntu Sauli un Andri Kapustu. Bet plkst. 19.00 sāksies Andrejvakars Katlakalnā – saviesīgā daļa ar mielastu, dejām, spēlēm, rotaļām un sadziedāšanu. Andreju svētīšanā piedalīsies tautas mūzikas instrumentu ansamblis UT no Utenas Lietuvā, Ceraukstes folkloras kopa LAUKAM PĀRI, kā arī Baldones, Bārbeles, Skrīveru un Tomes folkloras kopu dalībnieki.
Tradicionālā Andrejdiena vēl pagaidām nav no ļoti pazīstamiem iezīmdienu vakariem. Par Andreju svētīšanas ieražām nav zināms ļoti daudz – Folkloras krātuvē, Dainu skapī vai Ticējumu krājumos Andreji nav no ļoti bieži pieminētajīem svētkiem. Ir zināms tas, ka Andrejos uzsvars ir uz jaunu ļaužu sadzīvi un uz daudzveidīgiem ticējumiem nākamās līgaviņas vai līgavaiņa pieburšanā vai piesaukšanā. Pareģojošu sapņu piesaukšana, ķiršu zaru plaucēšana, - arī tie saistīti ar nākamo dzīvesdraugu.

Jaunuvēm pārsvarā svarīgi “ieraudzīt” īsto. Puišiem tieši Andrejos varētu būt viens no iesvētību laikiem precībām gatavu puišu kārtā – spēks, varīte, gudrība – tās visas ir šai laikā pārbaudāmas īpašības un iemaņas. Tie pāri, kuriem savs dzīvesdraugs jau tuvumā, var zīlēt, kāda tad būs turpmākā sadzīvošana. Arī nākamā gada ražas pareģošana vērojot laikapstākļus Andrejos ir diezgan raksturīga. Katram saimniekam svarīgi zināt, vai nākamais gads paredzams sauss vai slapjš – lai zinātu, kā izkārtot laukus. Mūsdienās jau gan daudz kas mainījies – jauniešu cerēšanās un lūkošanās notiek, tik tas veids ir mazliet citāds.

Katlakalna folkloras kopa RĀMUPE Andrejus ir jau svētījusi pirms vairākiem gadiem. Arī šogad laiks un noskaņojums aicina Andrejiem raksturīgo dziesmu, deju nu rotaļu pūru pacilāt. Bet tādos svētkos ir labi būt kopā ar draugiem un domubiedriem. Tāpēc Andrejvakaru kuplinās tradicionālo deju meistariene Dace Circene un viņas vadīta etnokompānija ZEIDI. Daces vadītā meistarklasē apgūsim Jurjānu Andreja pierakstītās dejas un rotaļas. Pēc tam atsevišķus rituālus dažādās vietās izvedīs sievas un meitas, un vīri un puiši.

Vakara saviesīgā daļa sāksies ar skanīgu ciemkukuli no Aukštaitijas - viesos brauks Tautas mūzikas instrumentu ansamblis no Utenas Lietuvā UT. Klājuši kopīgu mielasta galdu klausīsimies arī to, ko par cerēšanos, lūkošanos vienam otra vērtēšanu un jauniešu sadzīvi vēstīs Ceraukstes folkloras kopa LAUKAM PĀRI. Šādi ieskandēts vakars turpināsies ar sirsnīgu sadancošanu, kopīgām rotaļām un sadziedāšanu arī no pārējo viesu un mājinieku puses.

Svētku rīkotāji un uzņēmēji Katlakalna Tautas nams un folkloras kopa RĀMUPE
Aicinām pievienoties ikvienu tradīcijas un folkloras draugu, līdzi ņemot cienastu kopīgajam Andrejvakara galdam!

Atbalsta – VKKF

Informatīvais atbalstītājs Latvijas Folkloras biedrība - www.folklorasbiedriba.lv

Ziņu sagatavoja

Gunta Saule, projekta saziņas atbildīgā

tālr. 27811297, e-pasts: saulegunta@gmail.com

Vairāk – Folkloras kopas RĀMUPE e-dienaslapā - https://kalnakopa.blogspot.com/

Ķekavas novada kultūras lapā - http://parkulturu.lv/sakums

Sociālajos tīklos @raamupe 

Komentāri