Berries

III Lielā Stāstu Nakts Katlakalnā-2018 ... tuvojas

08.03.2018 | Saule Gunta
First_page_st_stu_nakts

Laikā no 2018.gada 17.marta sešiem vakarā līdz 18.marta sešiem rītā Katlakalna Tautas namā norisināsies jau III Lielā Stāstu nakts 2018. Atkal kopā sabrauks stāstnieki no dažādiem Latvijas novadiem, lai dalītos stāstos.

Lielā Stāstu nakts būs sadalīta tematiskās stundās. Pulcēsimies no plkst. 18.00 pie tējas un kafijas, iejutīsimies, svinēsim Sirmo stundu. Tai sekos stunda, kurā Stāstīs bērni un stāstīs bērniem, pēc tam III Lielās Stāstu nakts Katlakalnā- 2018 Atklāšanas rituāls un sabraukušo stāstnieku daudzināšana, kam sekos šīgada Pasaules stāstniecības dienas tēmai “Gudrais muļķītis” atbilstošie stāsti. Lielā Stāstu nakts sasaucas ar Pasaules stāstniecības dienu (World Storytelling Day), ko stāstnieki visā pasaulē atzīmē ap 21.martu, Pavasara/Rudens (dažādās Zemeslodes pusēs dažādi) Saulstāvju laikā un kuras šīgada tēma ir “Gudrais muļķītis” ko mēs pazīstam gan kā ganuzēnu, kas piemuļķoja Velnu, gan kā Trešo tēvadēlu, kas savā viedumā un ētiskajā skaidrībā izrādījās gudrāks par alkatīgajiem un mantkārīgajiem vecākajiem brāļiem. Un tad arī būs pienācis laiks Vietu stāstiem, kas mums katram tik svarīgi, jo Vieta, no kuras nākam un Vieta, kuru kopjam, ir mums viena no svarīgākajām.

 Pēc tik daudz jau izstāstītajiem stāstiem būs ieviesies kāds izsalkums, varēsim tikt ne tikai pie naksniņām, bet arī pie dažlaba danča un rotaļas, ko vadīt solījušies Vecumnieku novada Bārbeles folkloras kopa TĪRUMS un tad jau arī piederēsies Krogus, ēdamie un dzeramie stāsti. Cerams, ka kādā piemērotā brīdī mūs iepriecinās un iebiedēs Spoku stāsti, samīlinās un nomierinās Mīlas stāstu stunda. Tāpat atradīsim laiku garajām dziesmām-stāstiem, “stāstu spēlēm”, improvizācijas mirkļiem un varbūt pat kādam aizrautīgam anekdošu vai “melno“ stāstu turnīram. Un tomēr, neskatoties uz visu plānošanu, bez kā nekādi nevar, jāteic, ka viena no Stāstu nakts burvībām ir tās neparedzamība un nekad īsti droši nevar zināt, kur katrs stāsts mūs aizvedīs un kādus stāstus viens stāsts otram vedīs līdzi.

 Latviešu tradīciju pierakstā itin bieži var lasīt vēstījumus par negulētām naktīm kādu īpašo rītu gaidot – tāda nomoda nakts būs arī šī, kad, gaidot Lielās dienas rītu, laiku pavadīsim, uzklausot tuvu un tālu braukušu un nākušu stāstnieku stāstus. Patiešām, te nav pretrunu, jo astronomiskais pavasaris sāksies 20.martā, bet jau 18.marts būs par minūti garāks kā iepriekšējā nakts.

 Lielajā Stāstu naktī aicinām piedalīties lielus un mazus, tuvus un tālus, pieredzējušus un mazāk pieredzējušus stāstniekus un klausītājus no visām Latvijas malām. Aicinām atsaukties arī citzemēs mītošos tautiešus, kas šai laikā grasās apciemot dzimteni. Reizēm solis, kas no klausītāja ved pie stāstnieka, ir gluži neliels un klausoties citos, viegli prātā nāk arī kāds stāsts no paša dzīves, pieredzes vai dzirdētā vai lasītā atmiņu pūra. Tad tik droši jāstāsta vien.

 Lielo Stāstu nakti Katlakalnā rīko: Ķekavas Kultūras centra Katlakalna Tautas nams. III Lielās Stāstu nakts projekta vadītāja, Katlakalna Tautas nama vadītāja Aija Vitmane – tālr.: +371 26439276, e-pasts: aija.vitmane@kekava.lv, http://parkulturu.lv/katlakalna-tautas-nams, palīdz un saziņas jautājumus kārto Gunta Saule – tālr. +371 27811297, e-pasts: saulegunta@gmail.com, http://kalnakopa.blogspot.com/

 Atbalsta: Valsta Kultūrkapitāla fonds.

Informatīvais atbalstītājs: Latvijas Folkloras biedrība.

 Ziņu sagatavoja:

Gunta Saule

III Lielās stāstu nakts saziņa

 

Komentāri