Berries

Ieskats " Dadža" vēsturē

10.05.2017 | Ināra Rumbina
First_page_dadzis-02

Pateicoties A. Ruģēna dāvinājumam, Ķekavas novadpētniecības muzejā ir nonācis plašs materiālu klāsts par kādreiz populāro humora un satīras žurnālu Dadzis.. Sakarā ar to, ka šogad paiet 60 gadi kopš žurnāls iznāca, ir tapusi izstāde, kurā būs apskatāmi 50 autoru karikatūru zīmējumu oriģināli un materiāli no žurnāla arhīva, kā arī varēs ieskatīties " Padomju Latvijas kino žurnālu " 1957.g., 1967.g. 1970.g. sižetos par Dadzi, kuri glabājas Latvijas Kinofonofoto arhīvā.

Pirmais Dadža numurs pie lasītājiem nonāca 1957. gadā janvārī.un turpināja iznākt  līdz 1995. gadam. Sākumā par redaktoru strādāja Edvards Rusmanis, vēlāk – Igors Palkovs. Pēc 10 gadu pārtraukuma Dadzis atgiezās pie lasītājiem 2005. gada oktobrī. Jaunais izdevējs bija SIA „ Humora institūts”, bet galvenais redaktors Andris Ruģēns. Diemžēl tas bija uz neilgu laiku. 2008. gadā iznāca tikai seši numuri.

Kā savās atmiņās raksta katlakalniete Anita Freiberga, kura Dadzī nostrādājusi 17 gadus: „ Patiesībā humora un satīras žurnāls Dadzis piedzima ar savu sūtību un uzdevumu – cīnīties ar buržuāziskās sabiedrības paliekām, cīnīties pret ārzemju kapitālistiem, kā arī durstīt un bakstīt pašmāju sliņķus un slaistus.”

Dadzis kļuva par vienu no populārākajiem žurnāliem. Trāpīgi un asprātīgi bija karikatūristu zīmējumi, kuros atklājās katra īpašais rokraksts un tēmas atspoguļojums. Ne mazāk svarīgas bija arī humoreskas un feļetoni, asprātīgi domu graudi. Noturēt humora dzirksteli, žurnālam iznākot divas reizes mēnesī, nebija viegls uzdevums, jo bija arī aizliegtas tēmas.

Garajā mūžā Dadža zīmētāju lokā bijuši daudzi, sākot ar glezniecības klasiķiem Borisu Bērziņu un Induli Zariņu, tēlnieci Gaidu Grundbergu un ulmaņlaiku Jaunāko Ziņu populārās Burbuļmātes autoru Jāni Dresleru. Dadža zelta fondā noteikti jāieraksta Edgars Ozoliņš, Gunārs Vīndedzis, Uģis Mežavilks, Gunārs Bērziņš, Imants Melgailis un Ēriks Ošs. Viņiem līdzās arī Edvards Rusmanis, Gunārs Cīlītis,, Aleksandrs Stankevičs, Dainis Breikšs, Vilis Zaķis, Ilmārs Dzerko, Mirdza Ramane, Normunds Zvirbulis, Māris Bišofs. Vēlāk pievienojās Adrians Mukāns, Agris Liepiņš, Tamāra Sergijenko, Ludmila Bulikina un daudzi citi.

Jauna karikatūristu paaudze ienāca līdz ar atjaunoto Dadzi. Tie ir Gatis Šļūka, Zemgus Zaharāns, Māris Aizpurietis, Kristaps Auzenbergs, Raimonds Valters, Niola Nagaine, Jūlija Bulikina un citi. Patiesībā karikatūra nekad nav pastāvējusi ārpus sava laika, jo tas uzspiež savu zīmogu, maina tēmas un akcentus gan  zīmējumos, gan humoreskās. Žurnāla lappaspusēs parādījās horoskopi, reklāmas, testi, rēbusi un mīklas, bet Dadzis sevi pieteica: „ Esmu atgriezies: tikpat dzēlīgs un dzīvespriecīgs kā agrāk.”

Tomēr kopumā savus lasītājus Dadzis priecēja teju 51 gadu. Žurnālā publicējās arī rakstnieki un humoristi – Andrejs Vite (Skailis), Andrejs Puriņš (Žanis Ezītis), Pēteris Ēteris, Andris Kolbergs, Dagnija Zigmonte, Žanis Grīva u.c.

Izstādes atklāšana 11. maijā 18:00!

Komentāri