Berries

Atvadu vārdi Imantam Melgailim

24.05.2018 | Aija Grīnvalde
First_page_melgailis_2013

21.maijā mūžībā aizgājis mākslinieks, karikatūrists Imants Melgailis. Mākslinieks, kā viņš pats rakstīja – „dzimis Rīgā, klusās Lienes ielas 3. nama 22. dzīvokļa virtuvē sarkanbaltisarkaniem karogiem plīvojot, jo tā bija Latvijas valsts de jure diena. Kalendārs rādīja 1923.gada 26.janvāri.”

Sakarā ar  I. Melgaiļa 88.dzimšanas dienu 2011.g. janvārī Ķekavas novadpētniecībā muzejā tika atklāta viņa karikatūru izstāde, kas bija papildināta ar sīkplastikas darbiem. Autors muzejam uzdāvināja vairākus zīmējumus. Pēc tam krājums papildinājās vēl ar mākslinieka karikatūrām. 2013.g. I. Melgailim pasniedzām Edgara Ozoliņa piemiņas balvu, par ko mākslinieks bija patīkami saviļņots, jo savulaik abi kopā aktīvi darbojās žurnālā “Dadzis”.

I.Melgaiļa vizītkarte – zīmējumi ar vientuļo salu un palmu. Pamattēma viņa darbos -  sadzīve, ikdienišķi notikumi, kur varam pasmieties par saviem tikumiem un netikumiem. Mākslinieks pārsvarā karikatūras veidojis tušas zīmējuma tehnikā, bet dažkārt melnbaltos zīmējumus papildinājis ar akvareļa krāsām.

I.Melgailis māksliniecisko izglītību ieguvis pašmācības ceļā, karikatūras žanram pievērsies 20. gadsimta 40. gadu sākumā, bet pirmās karikatūras sācis publicēt par sporta tēmu žurnālā «Fiziskā Kultūra». Kopš 1964.g. bija Latvijas Mākslinieku savienības biedrs un no 1977. līdz 1987.g. – Karikatūristu sekcijas priekšsēdētājs. Visvairāk viņa karikatūras tika publicētas žurnālā «Dadzis», kurā viņš darbojies no tā izveides brīža. Nozīmīgi, ka Imants Melgailis kopā ar Uģi Mežavilku vēlējās parādīt karikatūru kā būtisku mākslas žanru un sarīkoja pirmo karikatūru izstādi Mākslinieku namā 1961. g. Kopš 20.gs.70.g. beigām publicējis arī rakstus par karikatūru, kā arī humoreskas žurnālos «Liesma» un «Dadzis», un vēlāk radošo daiļradi bagātinājis arī ar fotogrāfijām. 2018.g. ieguvis V šķiras Triju Zvaigžņu ordeni un iecelts par ordeņa kavalieri.

Grafiķa Imanta Melgaiļa mākslas darbi atrodas Latvijas Mākslinieku savienības muzejā, Rakstniecības un mūzikas muzejā, Ķekavas novadpētniecības muzejā, citos muzejos un privātkolekcijās.

Izsakām dziļu līdzjūtību piederīgajiem!

Titulbilde: Imants Melgailis ar E.Ozoliņa piemiņas balvu 2013.g. Foto I.Rumbina

Komentāri