Berries

Alfrēdam Dziļumam - 105

02.05.2012 | Aija Grīnvalde
First_page_ywpoom

 

„[..] neapklust debesis, neaizkalst zeme, viss aug un gatavojas, lai mūžam zaļotu kuplais Dieva dārzs.” /A.Dziļums/

A. Dziļums dzimis 1907. gada 2. maijā Doles pagasta Jeņčos (tagad šī mājvieta ir Ķekavas pagastā). Agri zaudējis māti un drīz pēc atgriešanās no bēgļu gaitām arī tēvu, tādēļ bērnību un jaunību pavadījis gan mātes Pūriņos (Baldones pagastā), kur saimnieko pamāte, gan pie tēva vecākiem Jeņčos, gan pie aizbildņa Doles pagasta Kalna Vačos (mājvieta tag. Ķekavas pagastā), gan Siliņu mežsargmājā. Agri apguvis visus lauku darbus, un „staigājot aiz arkla Kalna Vaču tīrumu garajās vagās” sākušas rosīties rakstniecības domas. Pirmās publikācijas 1925. gadā mēnešrakstā „Meža Dzīve”. Topošais rakstnieks strādājis arī mežā un uz būvēm, pludinājis plostus Misā, izmēģinājis fotoaģenta gaitas. Karadienesta laikā tapusi pirmā luga „Pie ozola”, kas drīz iestudēta uz amatierskatuvēm. Smags pārdzīvojums bija pirmās iemīļotās - Grundšteinu Irmas pāragrā nāve.

Sasniedzot pilngadību tiek dalīts tēva mantojums un iegūts zemes gabals bez jebkādām ēkām, tādēļ nopietni jāķeras pie jaunsaimniecības ierīkošanas. Kopā ar Pulkarnes amatieraktieriem spēlējot Blaumaņa lugas, iepazīta un iemīlēta Meijeru Mirdza, kas kļūst par topošo Rietumu saimnieci; drīz ģimeni papildina divi dēli: Māris un Juris.

Māja vēl īsti nav pabeigta, kad Latvijā ienāk krievu tanki. Drīz karš, tad - iesaukšana latviešu leģionā. Atvadas no ģimenes 1944. gada rudenī izrādās šķiršanās uz mūžu. Kādā vēstulē sievai Mirdzai A. Dziļums rakstījis: „Dzīvojiet ar prātu un apdomu un ceriet visu to labāko. Puikas turi stingri acīs.” Un vēl: „Latviešu tautas ierindā es arī palikšu”. Trimdas sāpes un vientulība tuvina A. Dziļumu un Mērbekas teātra aktrisi Irmu Vārpu; izveidojas ģimene, un 1947. gadā viņiem piedzimst meita Kristīne. Rakstnieks 1950. gada martā vācu kuģa ogļu kravas telpā nelegāli aizbrauc uz Zviedriju, dabū darbu un jau ziemā izsauc pie sevis sievu un meitu. Zviedrijā nodzīvotajos 25 gados Alfrēds Dziļums sarakstījis 16 romānus (12 tēlo dzīvi Latvijā, 4 – kara un trimdas notikumus), 4 atmiņu grāmatas, darbojies žurnālistikā un rakstījis īsprozu, pievērsies arī dramaturģijai (4 lugas un 3 paša romānu dramatizējumi).

Rakstnieka mūžs noslēdzās 1976. gada 31. maijā – laivā uz ezera…

Atzīmējot mūsu novadnieka 105.jubileju, Ķekavas novadpētniecības muzejs ir izveidojis ceļojošo izstādi „Alfrēds Dziļums”.

Aicinām aplūkot izstādi:

02.05. - 07.05.          Ķekavas novadpētniecības muzejā

07.05. - 19.05.          Ķekavas pagasta bibliotēkā

21.05. – 03.06.         Baložu pilsētas bibliotēkā

Komentāri