Berries

Katlakalna dejotāji Prāgā

13.08.2015 | Vita Priede
First_page_praga_kopbilde

Katlakalna dejotāji Prāgā!

21.jūlija 23.59- autobuss izbrauc no Katlakalna, lai dotos tālajā ceļā uz Prāgu, kur JDK „Katlakalns” un VPDK „Savieši” piedalījās Starptautiskajā folkloras festivālā „ Prāgas folkloras dienas 2015”. Jau brauciena sākumā atklājās interesantākais līdzpaņemtais priekšmets- flaķenes, kurām var atrast arī pielietojumu- locīt un taisnot lielās matadatas.

Brauciens autobusā lielos attālumos vienmēr ir liels pārbaudījums, it īpaši tiem, kas nav pie tā pieraduši. Pozas tiek mainītas nepārtraukti un cīņa par guļvietu ejā tika atklāta. Kā Vineta izteicās: „vajadzēja paņemt vēl vienu spilvenu arī dibenam, jo no sēdēšanas jau sāp”.

Jāsaka, ka kopumā mūs laiks lutināja- jo tālāk uz dienvidiem, jo paliek siltāk, līdz nonākot Wroclavā temperatūras stabiņš jau bija pakāpies līdz +34, bet tā jau vasarā ir jābūt! Turpat arī mums bija rezervēta naktsmītne un, protams, devāmies arī apskatīt pilsētu. Wroclava ir interesanta ar daudzām lietām, bet viena no tām ir mazie rūķīši, kas ir izvietoti pa visu pilsētu. Šie jautrie rūķīši nav vien tūristu priekam radīts joks – to aizsākumi meklējami 80. gados kā miermīlīgs pagrīdes protests pret komunisma režīmu. Ar rūķiem mākslinieku kustība Oranžā alternatīva protestēja pret komunistiskā režīma centieniem cenzēt publisko telpu. Tā pilsētā ir sastopami rūķi ugunsdzēsēji, rūķi gani, rūķi dzērāji un rūķi jātnieki – visdažādāko profesiju bārdainie īkstīši šeit noķerti visādās darbībās. Mūsu Andris ar Ivetu pāris stundu laikā atrada 18 rūķīšus!

Vakariņās izcēlās Vivita un Monta, jāatīzmē gan, ka katra ēda pie sava galda un nezināja, ka otra arī to pasūta. Meitenes pasūtīja „Hot chicken”, domājot, ka tā vienkārši būs cepta vista, respektīvi, ka tikai tāds nosaukums. Galu galā izrādījās, ka vista ir gatavota asā marinādē, ko meitenes īsti nevarēja pašas apēst, jo dedzināja visu kunģi un kaklu, līdz ar to pa riņķi tika dalīta karstā vista, kura vāja likās tikai Vairim, kurš iepriekš ir baudījis Taizemes asos ēdienus. Viņam vistiņa likās „normāla”

Pirms izbraukšanas brokastīs Krista visus uzjautrināja ar saviem interesantajiem auskariem- dakšiņām-, un turpmāk tika gaidīts, vai viņai ir arī nazīši un šķīvīši. Pēc brokastīm visi ātri iekārtojāmies autobusā un turpinājām savu ceļu līdz Prāgai.

Mums bija ļoti jauka gide piemeklēta- čehiete Marta-, kura divus gadus ir dzīvojusi Latvijā, līdz ar to mums bija priekšrocība ar gidu, kurš runā mūsu mēlē, kā arī interesanti, ka viņa ar  savu profesoru ir uzrakstīju grāmatu par baltu mitoloģiju čehu valodā, tā kā varam priecāties, ka esam interesanti arī cittautiešiem!

Pozitīvi, ka mums bija iespēja salīdzinoši daudz apskatīt Prāgu no dažādiem skatu punktiem. Vairākiem bija pirmais brauciens ar metro. Noteikti pirmais, kas nāk prātā pēc ekskursijām ir kalni, kalni un vēlreiz kalni. Nokāpt ir viens, bet kāpt augšā- pavisam kas cits! Līdz ar to Prāgā ir pieejami vecmodīgi auto un arī zirgu pajūgi, ar kuriem var izbraukāt visu pilsētu- tas tā uzziņām. Mūsu puiši prot orientēties ne tikai uz skatuves, bet arī Prāgā- tika atrasti apmēram 24 Geocaching (slēpņošana) slēpņi vien pāris stundās!

Festivāla laikā sniedzām divus koncertus, un kā mums atrakstīja Marta- organizatori atsaukušies uz mums kā vieniem no labākajiem, kas bijuši. Tā kā varam būt lepni un priecīgi par padarīto un mūsu tautas dejas izrādīšanu Eiropai! Statistikai varam minēt, ka bijām vienīgais kolektīvs no Latvijas, savukārt no Igaunijas 19 (!) un Lietuvas- 7 kolektīvi. Kopā festivālā piedalījās 70 kolektīvi no 20 valstīm( Austrija, Vācija, Francija, Grieķija, Ungārija, Itālija, Izrēla,Polija, Spānija, Šveice u.c.)

Tā kā bijām paņēmuši līdzi sev skaistākos tautas tērpus, fotogrāfēšanās un interese no skatītājiem gāja uz urrā. Gides Martas māsa interesējas par tautas tērpiem, šūšanu, un par mūsu tērpiem viņa ir uzrakstījusi arī savā blogā, ko lasa interesenti visapkārt pasaulei, kas arī ir lieliska iespēja, kā nest Latvijas vārdu pasaulē!  [Raksts lasāms: http://marmota-b.blogspot.cz/ ]

Atpakaļceļā GPS un ceļa remonti mūs mazliet pievīla un mums tika iespēja aplūkot arī Vāciju, kas īstenībā arī ir ļoti skaista, kā rezultātā dažu prātos radās doma, ka varbūt nākamreiz jābrauc uz Vāciju atkal.

Kopumā varam teikt, ka esam priecīgi par ceļojumu, festivālu un kopā pavadīto laiku. Liels paldies jāsaka mūsu šoferīšiem Modrim un Aināram, kuri bija ļoti atsaucīgi un viegli iekļāvās mūsu kompānijā. Tāpat paldies arī Martai, kas bija mūsu stūrmanis cauri Prāgas burvībai!

 

Jauku vasaru un tiekamies jau septembrī, lai gatavotos jaunajai sezonai, kas ir arī „Katlakalna” un „Saviešu” jubilejas gads!

 

Apkopojumu veica Vivita

 

 

Comments