Berries
← Atpakaļ uz sadaļu

1.maijs - svētku diena! Kāpēc?

30.04.2013 | Aija Grīnvalde
First_page_satversmes_sapulce

Pirms deviņdesmit trīs gadiem – 1920. gada 1. maijā – uz savu pirmo sēdi bijušajā Bruņniecības namā, tagadējā Saeimas plenārsēžu ēkā, sapulcējās pirmais Latvijas tautas ievēlētais parlaments – Latvijas Satversmes sapulce.

Satversmes sapulces uzdevums bija Latvijas tautas vārdā izšķirties par jaunās valsts pamatiem – tālāku valsts neatkarības nostiprināšanu, valsts konstitūciju un agrāro reformu.

Satversmes sapulces darba uzsākšanai bija milzīga nozīme gan tālaika Latvijas valsts dzīvē, gan arī Latvijas valstiskumā vispār. Ne velti 1. maijs vēl joprojām tiek atzīmēts kā Satversmes sapulces sanākšanas diena.

Satversmes sapulces vēlēšanas notika 1920.gada 17. un 18.aprīlī, un Satversmes sapulce bija pirmais vēlētais likumdevējs Latvijas Republikā.

Satversmes sapulces vēlēšanās piedalījās 677084 jeb 84,9 procenti balsstiesīgo iedzīvotāju. Vēlēšanas notika piecos vēlēšanu apgabalos, un tām tika iesniegti 25 partiju un vēlētāju grupu deputātu kandidātu saraksti, no kuriem pārstāvniecību Satversmes sapulcē ieguva 16 saraksti. Satversmes sapulcē bija 150 deputāti, arī piecas sievietes.

Satversmes sapulces galvenais uzdevums bija izstrādāt valsts konstitūciju jeb Satversmi, kā arī pieņemt neatkarīgas valsts stiprināšanai nepieciešamos likumus. Piemēram, Satversmes sapulce izstrādāja un pieņēma arī Saeimas vēlēšanu likumu.

Satversmes sapulces prezidents bija Jānis Čakste, un Satversmes sapulce darbojās līdz 1922.gada 7.novembrim, kad uz savu pirmo sēdi sanāca 1.Saeima. Likumdošana un valsts dzīves galvenā vadība tika nodota Saeimai, kuras ievēlēšanā piedalījās visi pilngadīgie Latvijas pilsoņi. Par Latvijas Republikas galvu kļuva Valsts prezidents, ko ievēlēja Saeima. 1922.gadā par pirmo Latvijas Valsts prezidentu tika ievēlēts Jānis Čakste. Dažādo valsts dzīves nozaru kārtošana un vadīšana tika uzticēta Ministru kabinetam.

Latvijas Republikas Satversme ir Latvijas Republikas pamatlikums.

Latvijas Republikas Satversmi izstrādāja laikā, kad demokrātijas principi bija vispāratzīti Eiropā, tāpēc arī jautājumā par Latvijas Republikas valsts iekārtu un valsts pārvaldes sistēmu politiskajām partijām nebija nopietnu domstarpību.

1.maijs - arī Darba svētki jeb Starptautiskā strādnieku solidaritātes diena. Šis datums atgādina par laiku, kad strādnieki cīnījās par 8 stundu darba dienu.

Titulbilde: Satversmes sapulces atklāšana 1.05.1920.gadā. Jānis Čakste vada Satversmes sapulces atklāšanas sēdi. http://lv.wikipedia.org/wiki/Att%C4%93ls:Satversmes_sapulce.png

Komentāri