Berries

Riekstkodis ceļo

6. februāris plkst. 19:00, Doles Tautas namā

First_page_riekstkodis_celo-kekava_web__1_

Riekstkodis ceļo

  Izglītojošā koncertprogramma Riekstkodis ceļo sastāv no dažādos laikos un stilos tapušiem klasiskās mūzikas meistardarbiem, iezīmējot katra stila spilgtākās īpašības. Kaut arī šai koncertprogrammai ir izteikta bērnu tematika, tā domāta ne tikai bērniem, bet arī pieaugušajiem, jo kā zināms, dvēselē mēs visi esam mazliet bērni.

Pētera Čaikovska balets Riekstkodis ir viens no zināmākajiem komponista darbiem, kas ir ļoti iemīļots visās paaudzēs. Šis opuss, šķiet, neprasa komentārus: tas ir katra opernama zelta repertuārā, tā tēli ir kļuvuši hrestomātiski. Varētu teikt, ka šī mūzika ir mūžīga. Aranžējums klavierēm četrrocīgi ir īpaši izdevies, jo ne velti uzskata, ka klavieres spēj skanēt orķestrāli. To arī pierāda šī baleta pārlikums klavierēm četrrocīgi, kurā nepazūd Čaikovska mūzikas nianses un skanējuma krāsainība.

Šo programmatisko līniju turpinās franču impresionisma pamatlicēja Kloda Debisī darbs "Mazā svīta". Ar šīs mūzikas palīdzību mēs iepazīstināsim klausītājus ar impresionisma tendenci mākslā un mūzikā. Šajā svītā koncentrējas Franču mūzikas labākās īpašības – šarms, vieglums, caurspīdīgums un bezrūpīgais skatījums uz dzīvi. Tā ir ļoti patiesa, naiva un vienkārša mūzika, tādēļ šī svīta ļoti ātri guva popularitāti un saglabāja to līdz mūsdienām.

Francijas līniju turpinās dumpinieciska, vieglprātīga un humorpilna Fransisa Pulenka Sonāte, kas ar savu temperamentu, ātrumu un virtuozitāti aizraus klausītājus līdzi šai nepieklājīgi priecīgajai mūzikai. Pulenks bija apveltīts ar ļoti spilgtu un orģinālu talantu, apveltīts ar neticamu šarmu, labestību, neviltotību un smalku humora izjūtu. Daudzpusīga daiļrade, kas iesūca sevī labāko ne tikai no klasiskās, bet arī no laikmetīgās mūzikas, kombinācijā ar apbrīnojamu melodiķa talantu, nodrošināja Pulenka mūzikai panākumus visā pasaulē. Mūsdienās interese par F. Pulenka mūziku tikai pieaug, jo klausītājus līdz sirds dziļumiem uzrunā emocionālā, temperamentīgā, melodiskā mūzika, kas kolorīti attēlo Francijas nacionālo kultūru.

Šī sonāte izcili sagatavo mūsu pašmāju komponista Romualda Kalsona opusu – svītu Mozaīkas. Programmatiskais darbs ir kā ceļojums pa krāsu, emociju, noskaņu, fantāziju un deju pasauli. Romualds Kalsons meistarīgi apvienojis bērnu tematiku ar filozofisku saturu. Groteski, domīgi, jautri, sapņaini un vētraini tēli veido šo ciklu.

Savukārt koncerta noslēgumā kā punkts uz "i" būs nīderlandiešu komponistes Maikas Nāss opuss "Digit #2". Tas ir provocējošs un izaicinošs darbs, kas iziet ārpus klasiskās klavierspēles robežām. Atskaņojot šo skaņdarbu konkursā Krievijā, tas izraisīja milzīgu interesi un ažiotāžu. To nevar aprakstīt, jo tas ir jāredz un jādzird!

Lielākā daļa no programmas ir miniatūras vai nelielu, spilgtu, individualizētu daļu virknējums, kas neļaus klausītājiem garlaikoties vai ilgi ieslīgt vienā emocionālā noskaņā. Tā noteikti raisīs interesi par klavierspēles apguvi, klavierdueta spēles iespējām, kā arī vieglā un interesantā veidā iepazīstinās ar dažāda laikmeta un stila mūzikas valodu.

Biļetes:1.00 EUR nopērkamas Biļešu paradīzē un pirms koncerta norises vietā.

Komentāri